10 نکته مهم برای طراحی دکوراسیون با بودجه کم

بر هیچ کس پوشیده نیست که طراحی داخلی جز مخارج بالای هر خانه محسوب می شود. حتی اگر به دنبال تغییر دکوراسیون اتاق خواب باشید، متحمل هزینه زیادی می شوید. آیا می خواهید فرش یا کف پوش چوبی بخرید؟ چه رنگی را انتخاب می کنید؟ برای پوشش فضای خود به چه مقدار از آن نیاز دارید؟ آیا می خواهید وسیله جدیدی خریداری کنید؟ یا چراغ های سقفی یا لوازم دیگر؟ دیوار آویز و تزئین دیوارها را فراموش نکنید.
تصور خرید تمام این اقلام طاقت فرساست. وقت سعی می کنید با بودجه محدودی تمام این کارهار ا انجام دهید کنید، متوجه می شوید که غیر ممکن به نظر می رسد، درست است؟ اما زمانی که رازهای ما را فرابگیرید، دیگر غیر ممکن نخواهد بود.
در زیر 10 مورد از مهم ترین نکات برای طراحی دکوراسیون داخلی با بودجه کم بیان شده است. از این نکات برای خلق یک طراحی داخلی متناسب با رویاهایتان، استفاده کنید، بدون اینکه برای استخدام یک طراح هزینه پرداخت کنید.

1. قبل از شروع برنامه ریزی کنید
درست است که برنامه ریزی مناسب برای یک پروژه ارتقای منزل ضروری است، وقتی با یک بودجه¬ی محدود مواجه هستیم، ضرورت آن 10 برابر می شود. مهم تر از همه، هیچ کس نمی خواهد در شرایطی باشد که یک مبل راحت و کامل پیدا کند، سپس متوجه شود که پول کافی در حساب خود ندارد، یا اندازه¬ی کابینتی که به صورت آنلاین سفارش داده، و غیر قابل پس دادن است، با فضا متناسب نیست. انجام یک سری اقدامات کوچک از قبل، احتمال مواجهه با اتفاقات ناخوشایند را در حین کار بسیار کمتر می کند.
ابتدا، الگوی طراحی خود را انتخاب کنید. به مجلات و اینترنت سر بزنید تا ببینید از چه سبکی می خواهید در طراحی خود الگو بگیرید. اگر برای آن مدل دچار کمبود بودجه هستید، هر هفته مقدار قابل توجهی را پس انداز کنید تا به هدف خود برسید. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا کارت اعتباری خود را برای آن خرید مورد نظر شارژ کنید، اما بعدها از خودتان متشکر خواهید بود.

4

2. ظاهر وسایل فعلی خود را تغییر دهید.
نمی توان انکار کرد که تغییر ظاهر عناصر قدیمی به اندازه صبر کردن برای دریافت تمام لوازم جدید از فروشگاه جالب نیست. اما، با کمی روغن کاری دسته¬ی صندلی ها و سرمایه گذاری در زمان، می توانید ظاهر هر یک از اجزای طراحی داخلی خود را کاملا تغییر دهید. همچنین، این باعث می شود برای خریدهای ضروری پول پس انداز کنید. به فضای فعلی خود توجه کنید و به راههای فکر کنید که می توانید ظاهر وسایلی را که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید را تغییر دهید. آیا واقعا به کابینت های جدید نیاز دارید یا می توانید فقط نمای آنها را تغییر دهید؟ آیا زیر فرش شما کف پوش چوبی وجود دارد؟ می توانید با یک رنگ جدید به اتاق خواب قدیمی تان طراوت و تازگی ببخشید؟
وقتی تفکر درباره چیزهایی که می خواهید تغییر دهید را شروع کردید، تحقیقات خود را انجام دهید. خوشبختانه برای بیشتر پروژه ها، راهنماهای خودعملکرد برای اینکه خودتان این کارها را انجام دهید وجود دارد. حتما قبل از شروع پروژه کاملا راهنماها را مطالعه کنید و همین طور که پیش می روید به گرفتن مشاوره ادامه دهید. اگر امکان دارد از دوستان یا اقوام ماهر برای گرفتن راهنمایی کمک بگیرید.

12

3. با مبلمان به اتاق جلوه بدهید
وقتی بودجه محدودی دارید، باید مخارج خود را اولویت بندی کنید. وقتی با منابع محدود مواجه هستید، باید در جایی که بیشترین ارزش را دارد هزینه کنید. در طراحی داخلی، این به معنی اختصاص بخش عمده ای از پول برای خرید مبلمان با کیفیت است.
هزینه کردن برای مبلمان کار عاقلانه ای است زیرا برای سالیان دراز از آنها استفاده خواهید کرد. برخلاف رنگ دیوارها که از مد خواهند افتاد یا لوازمی که بعد از سالها درخشندگی خود را از دست می دهند و کهنه و فرسوده می شوند، مبلمان خوب می تواند برای دهه ها دوام داشته باشد.
اگر بخواهیم اتاقی را با یک نگاه تعریف کنیم، می توان گفت مبلمان به هدف موفقیت کمک می کند. وقتی شما یک اتاق خواب مناسب با فضای خواب یا یک کاناپه یا صندلی برای اتاق نشیمن خود داشته باشید، نیمی از کارها را انجام داده اید. شما تنها باید با تغییرات کمی اتاقتان را هماهنگ جلوه دهید، نه اینکه سعی کنید یک فضای یکنواخت با مجموعه ای از وسایل ایجاد کنید که هیچ نقطه مرکزی برای به هم پیوستگی ندارند.دکوراسیون منزل شما با چیدمانی جدید و مبلمانی جدید قطعا بسیار تغییر خواهد کرد.

3

4. اسباب رنگ نشده و بدون روغن جلا را انتخاب کنید.
اگر می خواهید روی اسباب و اثاثیه¬ی خوب پول پس انداز کنید، می توانید با خرید وسایل بدون رنگ و روغن در هزینه صرفه جویی کنید. با اینکه هزینه¬ی آنها کمتر از سایر مدلهایی است که می توانید از فروشگاه خریداری کنید، اما اغلب وسایل با کیفیت تری به دست می آورید، زیرا بدون رنگ و روغن جلا تولید کننده نمی تواند عیب و نقص وسایل را پنهان کند.
نجارهای ماهر توصیه می کنند که قبل از شروع یک پروژه¬ی اعمال رنگ و روغن، سوالات مختلفی از تولید کننده بپرسید. از آنها بپرسید که چوب چه نوع رنگی را بهتر می پذیرد و چه نوعی برای آن مناسب نیست، چه رنگ یا سایه ای توصیه می شود، و اینکه آیا می توانید قطعات چوب بیشتری داشته باشید تا یک نمونه درست کنید.
وقتی تصویری در ذهن خود دارید، آن تکنیک را پیاده کنید. مطمئن شوید که قبل از شروع و حین روکش کردن، چوب را سمباده بزنید. هرجا امکان داشت به صورت افقی رنگ و روغن اعمال کنید، قلم مو را در راستای رده های چوب حرکت دهید، و همواره زمان صرف کنید تا روکش خشک شود.

6

5. وسایل دست دوم خریداری کنید.
تکمیل کردن چوب توسط خودتان نظریه خوبی است، اما بعضی اوقات ممکن نیست. ممکن است در حال طراحی دکوراسیون خانه ای باشید که فضای کافی برای چنین کارهایی نداشته باشید یا برنامه¬ی زمانی تان با کار، وظایف خانوادگی و مشاغل اجتماعی پر شده باشد. به هر حال، اگر می خواهید کمتر هزینه کنید و در عین حال اسباب آماده¬ی استفاده خریداری کنید، از خریدن وسایل دست دوم هراس نداشته باشید.
با فروشگاه های لوازم دست دوم محل خود آشنا شوید. ببینید چه روزهایی اقلام جدید می پذیرند و خیلی زود به آنجا رفته تا با دقت هر اینچ از فروشگاه را بازبینی کنید تا چیز جالی بیابید. از حراجی های اینترنتی یا گروههای تعویض کالا خریداری کنید. آخر هفته خود را به جستجوی حراجی های وسایل دست دوم و فروشگاههای وسایل ارزان قیمت بگذرانید. از دوستان یا خانواده خود بپرسید آیا وسایلی دارند که از آن استفاده نمی کنند. به دنبال فروش های ویژه به دلیل تغییر شغل باشید و به وسایلی که همسایه تان در روز جمع آوری وسایل بازیافتی به بیرون می برد دقت کنید.
وقتی وسایل دست دوم می خرید، کیفیت از شکل ظاهری، که همواره قابل اصلاح است، مهم تر می شود.کیفیت ساخت تمام قسمت های وسیله را چک کنید. همواره می توانید یک کاناپه را با کاور پارچه ای بپوشانید، به آینه کهنه خود یک رنگ جدید بزنید، یا یک آباژور دیگر بخرید تا با دکور داخلی خود تناسب بیشتری پیدا کنید.

7

6. با رنگ ها جلوه ایجاد کنید.
وقت این رسیده که شما را با مهمترین راز طراحی داخلی آشنا کنیم: رنگ چیز ارزان قیمتی است. برخلاف سایر عناصر طراحی، رنگ ها قیمت زیادی ندارند. وسایلی مثل بالش ها نیز کم هزینه هستند. با رنگ کردن به فضای خود جلوه ای زیبا ببخشید.
قبل از استفاده از رنگ، مطمئن شوید که رنگی که دوست دارید را انتخاب کرده اید. چند نمونه رنگ رایگان از یک فروشگاه نوسازی خانه انتخاب کنید. وقتی انتخاب خود را محدود می کنید، می توانید نمونه هایی از هر یک را انتخاب کنید. مقداری از هر رنگ نمونه را روی هر دیوار اتاق استفاده کنید تا ببینید کدامیک بهتر به نظر می رسد. نمونه ها را در دوره های چند روزه تست کنید تا ببینید رنگ ها به تغییرات روشنایی روز چگونه واکنش نشان می دهند. نکته ای برای انتخاب رنگ: توصیه می شود که در هنگام انتخاب رنگ سایه ها برای دکور داخلی از قانون 10-30-60 استفاده کنید. این یعنی 60% از فضا –دیوارها- باید به رنگ مطلوب تر که طبیعیتر است پوشش داده شوند. 30% از فضا باید رنگ ثانویه را داشته باشد. 10% باقیمانه باید با رنگ زمینه پررنگ تر پوشانده شود.در دکوراسیون دفتر کار خود نیز می توانید با ایجاد رنگ های مفرح محیطی پر انرژی خلق کنید.

8

7. دکور خود را، خودتان تزئین کنید
در طراحی داخلی، واژه دکور معمولا به وسایلی در اتاق گفته می شود که عملکرد دیگری به جز تزئین فضا ندارند. اینها می توانند کارهای هنری یا دیوار آویزها، فرش های تزئینی، و کلکسیون میز عسلی باشند. با اینکه تمام اینها برای یک طراحی منسجم ضروری هستند، این وسایل جایی برای صرفه جویی پول بیشتر هستند.
دکور جایی برای استفاده از سلایق فردی است، بنابراین از مهارت هایی که دارید برای خلق وسایل، به جای خرید آنها، استفاده کنید. اگر همواره در حال عکاسی هستید، برخی از عکس های مورد علاقه خود را قاب کنید و آنها را با افتخار در معرض نمایش بگذارید. تکمیل یک نقاشی برای استفاده به عنوان یک هنر دیواری یک بهانه عالی برای یاوآوری مجدد گذشته های دوست داشتنی تان است. اگر در خانه ای نزدیک دریا هستید، مقداری صدف جمع آوری کنید تا یک احساس آرامش بخش به اتاق خود ببخشید.
به دنبال وسایلی باشید که می توانند دو منظوره باشند. مجموعه کتاب های خود را با چیدمان هنرمندانه در کتابخانه های باز در معرض دید بگذارید. از بطری های قدیمی نوشیدنی به جای گلدان برای گلهای با طراوت استفاده کنید. هر چیزی می تواند مناسب باشد به شرطی که اجازه دهید سلیقه تان در آن بروز پیدا کند.

1

8. یک سبک طراحی مینی مالیست ایجاد کنید.
انتخاب یک سبک مینی مالیست برای دکوراسیون داخلی، در مقایسه با سایر سبک های تزئینی هزینه کمتری برای شما دارد. همچنین، طراحی مینی مالیست در حال حاضر رواج دارد، بنابراین نه تنها در پول خود صرفه جویی می کنید، بلکه مطابق مد روز باقی می مانید. در طراحی داخلی، مینی مالیست با رنگ های طبیعی تعریف می شود، مخصوصا رنگ¬های مونوکروماتیک (تک رنگ)، استفاده از مواد طبیعی، سطوح هموار در مبمان یا کابینت ها در این سبک دیده می شود. روشنایی باید بدون مانع و بنابراین کافی باشد، از لوازم کمی استفاده کنید، و در زمان انتخاب آنها برای تزئین فضا یک یا دو وسیله با ارزش را انتخاب کنید، نه تعداد زیادی اشیاء بی مصرف.
به خاطر داشته باشید که توانایی تمیز نگه داشتن فضا در موفقیت سبک مینی مالیست نقش مهمی دارد. تعدادی فضای ذخیره سازی پنهان به منظور ایجاد نظم خریداری کنید. البته این سبک ممکن است سبکی نباشد که برای همه جذابیت داشته باشد، اگر بتوانید در آن موفق شوید، یک راه راحت برای کم کردن هزینه هاست و به نظر نمی رسد که شما از عمد هزینه های خود را کاهش داده اید.

11

9. همه چیز را با هم تزئین نکنید.
یکی از بزرگترین اشتباهات در طراحی دکوراسیون خانه، مخصوصا هنگام صرفه جویی در پول، انتخاب تعداد زیادی پروژه طراحی همزمان است. مخصوصا خریداران خانه¬های جدید تمایل دارند که دکور هر چیزی را از بالا تا پایین تغییر دهند. اینکه بتوانید احساس کنید کاملا طراحی دکوراسیون را تمام کرده اید اغوا کننده است، اما اگر با سرعت کمتری پیش بروید، کیف پولتان از شما قدردانی خواهد کرد.
بهترین توصیه ای که می توانیم بکنیم این است که قبل از هر تغییر عمده در دکور داخلی، در آن فضا زندگی کنید. وقتی شروع به استفاده از اتاق می کنید، به خاطر تزئینات خاص آن احساس بهتری پیدا خواهید کرد. تعویض کابینت ها آشپزخانه قدیمی به محض نقل مکان کار بیهوده ای است، مخصوصا وقتی بعد از 6 ماه بخواهید برای تغییر طراحی از اول وقت صرف کنید.
مجددا باید بگوییم که این مربوط به اولویت بندی می شود. اتاقی در خانه انتخاب کنید که بیشترین کمک را نیاز دارد و از آنجا شروع کنید. در این حین، سایر اتاق ها را برای زندگی آماده کنید، حتی اگر آنها ظاهر کاملی نداشته باشند. بعد از زمان کمی که پول خود را مجددا به دست آوردید، به سراغ پروژه بزرگ بعدی بروید.

2

10. یک دانشجوی طراح استخدام کنید.
اگر دارای تمایل شدید به سلیقه شخصی هستید و ایده های منسجمی درباره چیزی که می خواهید با طراحی داخلی به آن دست پیدا کنید، دارید تمام نکات بالا برای شما مفید خواهید بود. اما اگر ندانید از کجا باید شروع کنید چه اتفاقی می افتد؟ حتی اگر بدانید چه می خواهید، آیا زمان کافی دارید؟ در این شرایط، استخدام یک طراح داخلی مناسب بوده و یک دانشجوی طراح روش خوبی برای کمک گرفتن و در عین حال حفظ بودجه است.
پیدا کردن دانشجویان طراح یک شانس است، زیرا آنها اغلب می خواهند نرخ قیمت های خود را کاهش دهند و در عوض تجربه کسب کنند. اگر مایل باشید که به آنها نامه قدردانی کتبی بدهید و اجازه دهید از کار تمام شده شان به عنوان مدرک کاری عکسبرداری کنند، ممکن است برخی از آنها کاملا از هزینه های کاری نیز صرفنظر کنند. به دانشکده های طراحی داخلی سر بزنید یا برای آنها به صورت آنلاین درخواست ارسال کنید. به احتمال خیلی زیاد دانشجویان زیادی متقاضی فرصت هستند.
مانند هر کسی که استخدام می کنید، قبل از موافقت برای قرار داد با طراحان مستعد مصاحبه کنید. به دنبال طراحانی بگردید که با شما سلیقه مشترک داشته باشند. مقدار بودجه و انتظارات خود را واضح بیان کنید. اگر می خواهید که آنها اقدامات خاصی را انجام دهند، مثل استفاده از وسایل دکوری فعلی به جای خریدن آنها، در اولین فرصت این را به آنها یاد آوری کنید. حتما توافق خود را مکتوب کنید. البته، وقتی مورد مناسبی یافتید بهتر است پیش بروید.