معماری داخلی یک ساختمان امری است که مستقیما بر آرامش، افزایش راندمان کاری و خیلی از موارد دیگر ازجمله روحیه ی افراد، تاثیر گذار است. چرا که بیشتر عمر یک انسان در فضای داخلی یک بنا و ساختمان می گذرد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه با منزل تو همراه شوید!

فضای داخلی و اجزای داخلی یک ساختمان می تواند به آن بنا روح ببخشد. پس کیفیت فضـــای داخلی امر بسیار مهمی است و هدف طراحی و معماری داخلی، بهتر کردن شرایط از نظر فیزیکی و روانی برای افزایش راحتی زندگی است. اگر به اجزای داخلی ساختمان توجه نشود، ساختمان قابلیت استفاده نخواهد داشت و یا در صورت استفاده، کارآیی مطلوب و بهینه ای نخواهد داشت.

از جمله عواملی که بر زیبایی و کارآمدی فضای داخلی تاثیر دارد، می توان به نحوه چيدمان و پارتیشن بندی فضا، رنگ مورد استفاده، نور پردازی، تجهیزات الکترونیک و جنس پوشش سطوح شامل كف، سقف و ديوارها اشاره کرد.

 نوسازی و ساخت وساز

فرآیند ترمیم و بازسازی ساختار شکسته، تخریب شده و آسیب دیده را نوسازی می نامند. که معمولا در دو فاز مسکونی یا تجاری انجام می ‌شود. همچنین مجموعه فعالیت هایی که برای تداوم حیات شهری و ارتقای آن انجام می شود را نوسازی شهری می گویند.

ابزار

ابزارآلات برای کمک به انسان در فعالیت هایش اختراع و به مرور زمان تکمیل شدند. در هر فعالیتی باید ابزار آن فعالیت را به خوبی شناخت. از ابزار کار ساخت و ساز می توان به این موارد اشاره کرد:

میکسر بتن، کراوبر، اره گرد، چاقو، شناور، دستکش، اره، کلاه ایمنی، پان آهن، نردبان، جعبه اندازه گیری، نوار اندازه گیری، گلوله شاقول، کاردک، رامر، چکمه های لاستیکی، عینک ایمنی، چکش،کاشی، ویبراتور، گچ، آجر، بتن، سنگ تراش و…

دیوار و سقف

در ساختمان ها دو مدل دیوار داریم:

الف – دیواری برای جدا کردن قسمت های مختلف یک ساختمان
این نوع دیوار را پارتیشن، جدا کننده و یا تیغه می نامند که پهنای ۵ یا ۱۰ و یا ۲۰ سانتی متر دارد.
ب – دیوار حمال
دیوارهای اصلی ساختمان های آجری هستند و به منظور انتقال بار و فشار ساختمان به زمین قرار داده می شوند. با حداقل ضخامت ۳۵ سانتی متر. علاوه بر این نقش، جداسازی بین قسمت های مختلف را هم انجام می دهند .

به سطحی که در بالای یک سازه و یا دکور ایرانی قرار می گیرد، سقف می گویند. نقش سقف در واقع محافظت در برابر نور آفتاب، سرما و گرما، باران و برف و در ساختمان ‌های چند طبقه نقش جداسازی طبقات را هم دارد.

انواع سقف: سقف نیازیت، طاق ضربی، کامپوزیت، دال بتنی، کامپوزیت کرومیت، تیرچه و بلوک، سقف  L.C.P، تیرچه و بلوک کرومیت، متال دک، یوبوت، سقف سبک

پوشش دیوار

برای پوشش دیوارها انتخاب روش و ماده ی مناسب دارای اهمیت ویژه ای است. برای انتخاب درست، باید علاوه بر زیبایی و ظرافت به کاربردی بودن وعملکرد آن هم دقت داشت.

انواع پوشش برای دیوار: نقاشی کردن، کاغذ دیواری، پلاستر(گچ) دکور ایرانیی، دیوار خشک، کاشی ها، نقاشی هنری، سنگ های دکوری، پارکت، شیشه ای، آلومینیومی، سنگی، سه بعدی، چرمی و…

نقاشی و کاغذ دیواری

نقاشی روی دیوار یکی از معمولی ترین و محبوب ترین پوشش ها است. اگر بخواهیم ناگهانی و به سرعت پوششی برای دیوار انتخاب کنیم، این روش بهترین گزینه است.

روش محبوب دیگر کاغذ دیواری است. اشکال رسم شده روی کاغذ دیواری ها با مرور زمان ناپدید نمی شوند. بسیاری از مدل های کاغذ دیواری قابلیت شست و شو دارند و راحت تمیز می شوند.

نرده

نرده نوعی سازه است که جنس های متفاوتی مانند فلز ، سنگ ، چوب ، شیشه و… می تواند داشته باشد. کاربرد نرده در گذشته به عنوان محافظ برای محافظت از جان افراد بود اما امروزه علاوه بر این نقش، نقش بسزایی هم در زیبایی ساختمان دارد. انواع نرده :نرده استیل، نرده آلومینیومی، نرده چوبی، نرده سنگی، نرده سیمانی یا بتنی، نرده استیل، نرده شیشه ای

نردبان و پله

پله سازه ای است که برای آسان شدن تردد به طبقات بالاتر طراحی و ساخته شده است. از جمله مواردی که باید در طراحی پله در نظر گرفت ابعاد استاندارد و تعداد استاندارد پله است.

تجهیزات الکترونیک

تجهیزات الکترونیکی ساختمانی یا به طور کلی تاسیسات، از اساسی ترین، کاربردی ترین و مهم ترین موارد اجرایی در ساختمان است. هدف از این تجهیزات، ایجاد امکانات وشرایط مطلوب برای ساکنین آن محیط است.

تجهیزات الکترونیکی ساختمان شامل سیستم های روشنایی،تلفن ، سیستم اطفاء حریق، اعلام حریق، آنتن مرکزی و…است.

گرمایش و سرمایش

تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ازجمله تکنولوژی هایی هستند که برای راحتی محیط داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. نیت استفاده از این تاسیسات، ایجاد محیطی راحت و قابل تحمل از نظر دمایی و کیفیت هوای داخل ساختمان بوده است. طراحی این سیستم ها، با اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال گرما انجام گرفته است.

تاسیسات سرمایشی، محیط را سرد کرده و تاسیسات گرمایشی، با انرژی گرمایی حرارت محیط را حفظ کرده و گرما را در ساختمان جابجا می کند.

گاراژ و سایه بان

از دغدغه های افراد دارای خودروی شخصی این است که خودرویشان همیشه سالم و تمیز بماند. برای رفع این نیاز برای ساختمان ها، گاراژ و سایه بان طراحی می شود که از ماشین در برابر گرما، سرما و… محافظت کرده و ماشین را تمیز و سالم حفظ می کند.

میز کار

طراحی میز کار از اهمیت بالایی برخوردار است. در قدیم این امر، فقط از ۲ روش پیروی می کرد: یا از تعدادی کشو استفاده می شد و یا بیش تر از نصف دکور ایرانی را با قفسه ها پر می کردند. با پیشرفت تکنولوژی و کم شدن فضای منازل، برای طراحی میز مطالعه های جدید فضاهایی کوچک تری در اختیار  داریم. باید یک میز به اندازه ی یک لپ تاپ که چند کشو برای نگهداری لوازم دارد، درنظر گرفته شود.

کفپوش

رویه‌ و لایه‌ ای که کف ساختمان را می پوشاند، کف پوش نام دارد.
زمین و پوشش کف در دکوراسيون داخلي و ساخت اجزای داخلی ساختمان، پوشش کف دکور ایرانی دارای اهمیت زیادی است بطوری که کف دکور ایرانی را پايه ی اصلي یک دکور ایرانی مي گویند. چرا که پوشش کف دکور ایرانی مبنای مناسبی برای طراحی دکور یک دکور ایرانی باشد. هنگام انتخاب این پوشش، رفت و آمدهای دکور ایرانی را مد نظر قرار دهید.

به طور کلی وقتی رفت و آمد از یک مکان زیاد باشد باید کفپوشی انتخاب شود که جنس سختی داشته و با دوام باشد و در جاهايی با رفت و آمد کم می توان کفپوش‌هاي تزييني را انتخاب کرد.

کفپوش‌ ها بسته به جنس و ماده ای که در آن استفاده شده به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

در ساختمان‌های مسکونی :

کفپوش مرمر، پی وی سی گرانیت ، لاستیک ، کاشی، چوب ، پارکت شامل انواع مخمل، موکت، فرش و…

در صنعت:

نایلون، پشم‌شیشه، ورقه (فلزی)،  چوب پنبه، پشم، وینیل گرانیت، سیمان، بتن، رزین اپوکسی و…

همچنین بسته به کاربردشان به دسته های کلی زیر تقسیم می شوند:

حفاظتی ، گرمایشی، متحرک، پُرزدار، PVC

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

لازم به ذکر است این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و دکور ایرانی هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

تحریریه دکور ایرانی

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای دکور ایرانی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.